10,10 Internautów Już Wie Jak zainwestować w panele słoneczne. A Ty? - Fotowoltaika

fotowoltaika legnica

Panele słoneczne w zimie

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej, więc

10,10 Internautów Już Wie Jak zainwestować w panele słoneczne. A Ty? - Fotowoltaika fotowoltaika legnica
może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.


Testy wytrzymałościowe paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne muszą posiadać solidną konstrukcję ze względu na swoje przeznaczenie. Przy produkcji paneli fotowoltaicznych poddaje się je czterem głównym testom wytrzymałościowym, które gwarantują trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.


Wykorzystanie fotoogniw w mieście

Panele fotowoltaiczne większości osób kojarzą się z konstrukcjami montowanymi głównie na dachach budynków mieszkalnych. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne, ponieważ panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w domach prywatnych jako dodatkowe źródło energii. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie fotoogniw, ponieważ fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie również w przemyśle. Fotoogniwa mogą być używane nie tylko na dachach domów prywatnych i w elektrowniach słonecznych, ale także w przestrzeni miejskiej. W nowoczesnych miastach europejskich coraz częściej można spotkać wykorzystywanie fotowoltaiki do różnych celów. Najprostszym przykładem zastosowania ogniw fotowoltaicznych są stojące lampy i lampki zasilane energią słoneczną. Również w turystyce wykorzystywane są zdobycze technologii fotowoltaicznej w postaci promów turystycznych, które do poruszania się korzystają z paneli fotowoltaicznych. Zwłaszcza w słonecznych miejscach Europy fotoogniwa mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zasilania przeróżnych obiektów, takich jak na przykład latarnie.


Rozwój technologii fotowoltaicznej

Coraz więcej państw na całym świecie inwestuje w odnawialne źródła energii, do których zalicza się także energię słoneczną. Energetyka słoneczna zajmuje się wykorzystywaniem energii promieniowania słonecznego, co jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne formy pozyskiwania energii elektrycznej. Konstruowanie fotoogniw, które umożliwiają zamianę energii słonecznej w energię elektryczną, było możliwe dzięki odkryciu zjawiska fotowoltaicznego. Współcześnie pracuje się nad tworzeniem ogniw słonecznych trzeciej generacji, które nie opierają się o złącza półprzewodnikowe p-n, jak w przypadku pozostałych fotoogniw. Wytwarzaniem paneli fotowoltaicznych zajmuje się wiele fabryk na całym świecie, gdzie przy produkcji korzystają z najnowszych technologii. Ponadto na rynku istnieją specjalistyczne firmy działające w branży fotowoltaicznej, które zajmują się montażem oraz sprzedażą paneli fotowoltaicznych umożliwiając tym samym korzystanie z odnawialnego źródła energii także osobom prywatnym.